dr. sc.
dr. sc.
15 mjeseci, od 1. srpnja 2015. do 30. rujna 2016.
Ciljevi projekta: Cilj projekta bio je razvoj kompetencija u području istraživanja i razvoja mladih istraživača u procesu stjecanja doktorata i nakon završenog doktorata, povećanje međunarodne vidljivosti rezultata istraživanja, te podizanje razine mobilnosti i umrežavanja. Osnovni cilj projekta bio je pružiti potporu jačanju znanstveno-istraživačkih kompetencija Ivice Rubila, zaposlenoga u Ekonomskom institutu, Zagreb, i Marka Ledića, doktorskog studenta na Odjelu za ekonomiju Sveučilišta u Milanu, kao ciljne skupine, te njihovo uključivanje u Europski istraživački prostor, kroz ostvarenje konkurentnog primijenjenog znanstvenog istraživanja na temu mjerenja višedimenzionalnog općeg životnog blagostanja i blagostanja na radnom mjestu u europskim zemljama.
Rezultati/ishodi: Glavni očekivani rezultat projekta je bila produkcija znanstvenog istraživanja na temu mjerenja višedimenzionalnog općeg životnog blagostanja i blagostanja na radnom mjestu u europskim zemljama, s ciljem objave dvaju članaka u međunarodno konkurentnim znanstvenim časopisima. Međurezultati projekta podrazumijevali su prezentacije istraživanja na skupovima, seminarima i konferencijama, objavu rezultata u Radnim materijalima EIZ-a, održavanje radionice na temu mjerenja višedimenzionalnog blagostanja za studente, povećanje znanstveno-istraživačkih kompetencija Ivice Rubila i Marka Ledića kao ciljne skupine, te njihovo uključivanje u Europski istraživački prostor.
Aktivnosti: Aktivnosti na projektu, između ostalog, podrazumijevale su i upravljanje i koordinaciju provedbe projektnih aktivnosti; financijsko upravljanje i izvještavanje; kratkoročnu mobilnost - pohađanje kraćih oblika edukacija u vidu ljetnih škola; mobilnost - boravak na inozemnoj instituciji u trajanju od šest mjeseci; provedbu znanstvenog istraživanja (prikupljanje podataka, prikupljanje i obrada relevantne literature, statistička obrada podataka metodama deskriptivne statistike, analiza podataka standardnim mikroekonometrijskim tehnikama, spajanje dijelova provedenog istraživanja u jednu cjelinu) te diseminaciju projektnih rezultata putem sudjelovanja na međunarodnim znanstvenim konferencijama, putem javnih prezentacija, te putem znanstvenih publikacija.
Opis metodologije: U istraživanju su korišteni podaci iz European Quality of Life Survey i European Working Conditions Survey za godine 2007. i 2011. Podaci o ukupnim dohocima, plaćama i drugim nenovčanim dimenzijama blagostanja obrađeni su korištenjem mikroekonometrijskih tehnika za krossekcijske podatke. Korištena je također metoda Shapleyjeve dekompozicije kako bi se procijenili doprinosi dohotka/plaća i nenovčanih dimenzija ukupnom blagostanju.
Kontakt:
Samah Oreč, tel. + 385 1 2362237; e-mail:
sorec@eizg.hr
Tihana Iviček, tel. + 385 1 2362237; e-mail:
tivicek@eizg.hr
Više informacija o projektu: www.welfareurope.eu