U svibnju 2022. CEIZ indeks ostvario je smanjenje vrijednosti od 4,9 indeksnih bodova u odnosu na isti mjesec 2021. godine. Istovremeno, vrijednost indeksa u odnosu na prethodni mjesec bila je blago umanjena za 0,36 indeksnih bodova. Ako promatramo po komponentama indeksa, veću desezoniranu vrijednost u svibnju, u odnosu na travanj iste godine, zabilježile su tri komponente indeksa: promet u trgovini na malo, broj dolazaka turista i prihod Državnog proračuna od poreza na dodanu vrijednost, pri čemu su se godišnje stope rasta kretale između 4,3 posto, koliko je u navedenom razdoblju porastao promet u trgovini na malo, pa do čak 202 posto, koliko je iznosio porast broja turističkih dolazaka. Indeks obujma industrijske proizvodnje zabilježio je smanjenje desezonirane vrijednosti u svibnju.
Opisano kretanje indeksa sugerira da ekonomska aktivnost mjerena tromjesečnim stopama promjene BDP-a u drugom tromjesečju 2022. ubrzava u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, ponajviše zbog pozitivnih kretanja koje je indeks ostvario u travnju ove godine. Na osnovi kretanja vrijednost indeksa možemo procijeniti da će u drugom tromjesečju 2022. hrvatsko gospodarstvo rasti za 6,8 posto u odnosu na isto tromjesečje prethodne godine. Važno je napomenuti i da ćemo zaključke o stanju poslovnog ciklusa u drugom tromjesečju ove godine moći s većim stupnjem pouzdanja donositi tek kada budu objavljene vrijednosti CEIZ indeksa za lipanj.
* Mjesečna procjena stope rasta BDP-a na temelju vrijednosti CEIZ indeksa je indikativna i treba je koristiti prvenstveno kao informaciju o tekućem stanju i smjeru kretanja poslovnog ciklusa u Republici Hrvatskoj.
Što je CEIZ indeks?
Koincidentni ekonomski indikator – CEIZ indeks – je mjesečni složeni indikator poslovnog ciklusa razvijen na Ekonomskom institutu, Zagreb. Njegova je svrha da pruži pravovremenu informaciju o trenutnom stanju poslovnoga ciklusa, zbog čega se vrijednost CEIZ indeksa mijenja istovremeno s promjenama poslovnoga ciklusa. CEIZ indeks je izrađen primjenom modela dinamičkih faktora i Markovljevog modela promjene režima. Metodološki detalji ocjene CEIZ indeksa opisani su u znanstvenom radu: Rašić Bakarić, Ivana, Marina Tkalec i Maruška Vizek, 2016, "Constructing a Composite Coincident Indicator for a Post-Transition Country", Ekonomska istraživanja (Economic Research), 29 (1), str. 434–445.
Uporabna vrijednost CEIZ indeksa je višestruka. Kao prvo, CEIZ indeks je jednobrojčani pokazatelj poslovnog ciklusa koji sadrži informacije koje bi inače trebalo prikupljati analizom velikog broja različitih ekonomskih serija. Drugo, za razliku od vremenske serije tromjesečnog BDP-a, CEIZ indeks daje mjesečnu ocjenu stanja gospodarstva pružajući na taj način preciznije informacije o promjenama koje se odvijaju tijekom kraćeg vremenskoga razdoblja. Treće, CEIZ indeks je dostupan jedan do tri mjeseca prije objave podataka o tromjesečnom BDP-u, zbog čega nositelji ekonomskih politika i zainteresirana javnost mogu pravovremeno pratiti gospodarska kretanja.
Indeks se tumači tako da pozitivne vrijednosti predstavljaju gospodarski rast, a negativne smanjenje ekonomske aktivnosti.