CEIZ indeks za veljaču 2019.: Značajno poboljšanje stope rasta BDP-a u prvom tromjesečju

15. travnja 2019.

CEIZ indeks je u veljači ove godine ostvario svoju najvišu vrijednost u proteklih godinu i pol dana, a u odnosu na prethodni mjesec njegova je vrijednost porasla za čak 0,6 indeksnih bodova, što je najveće zabilježeno mjesečno povećanje indeksa još od listopada 2016. godine. Iako je indeks još od siječnja 2017. bilježio pad vrijednosti na godišnjoj razini, u veljači je porastao za 0,3 posto u odnosu na veljaču 2018. godine i time je negativan trend godišnjih stopa rasta završen. U veljači ove godine sve komponente CEIZ indeksa porasle su na godišnjoj razini, posebice turistički dolasci koji su porasli za 20,7 posto te realni prihodi od poreza na dodanu vrijednost koji su zabilježili rast od 13,6 posto. Najmanji pozitivan doprinos promjeni vrijednosti CEIZ indeksa u veljači ove godine dala je industrijska proizvodnja koja je ujedno i jedina komponenta koja je zabilježila pad desezonirane vrijednosti na mjesečnoj razini.

U odnosu na posljednje tromjesečje 2018. godine indeks je kumulativno u prva dva mjeseca ove godine porastao za 0,9 indeksnih bodova. Ujedno je prosječna vrijednost indeksa u siječnju i veljači bila za 0,6 indeksnih bodova veća u odnosu na prosječnu vrijednost indeksa u zadnjem tromjesečju 2018. Takva dinamika CEIZ-a upućuje na to da je u prvom tromjesečju ove godine ekonomska aktivnost ubrzala u odnosu na kraj prošle godine. Na temelju kretanja CEIZ indeksa, očekujemo stoga da bi godišnja stopa rasta realnog BDP-a u prvom tromjesečju ove godine mogla iznositi 2,8 posto, što je značajno poboljšanje u odnosu na stopu rasta BDP-a od 2,3 posto koja je ostvarena u zadnjem tromjesečju 2018. Desezonirani podaci upućuju na to da je u odnosu na prethodno tromjesečje BDP u prva tri mjeseca 2019. godine porastao za 1,1 posto.


Što je CEIZ indeks?

Koincidentni ekonomski indikator – CEIZ indeks – je mjesečni složeni indikator poslovnog ciklusa razvijen na Ekonomskom institutu, Zagreb. Njegova je svrha da pruži pravovremenu informaciju o trenutnom stanju poslovnoga ciklusa, zbog čega se vrijednost CEIZ indeksa mijenja istovremeno s promjenama poslovnoga ciklusa. CEIZ indeks je izrađen primjenom modela dinamičkih faktora i Markovljevog modela promjene režima. Metodološki detalji ocjene CEIZ indeksa opisani su u znanstvenom radu: Rašić Bakarić, Ivana, Marina Tkalec i Maruška Vizek, 2016, "Constructing a Composite Coincident Indicator for a Post-Transition Country", Ekonomska istraživanja (Economic Research), 29 (1), str. 434–445.

Uporabna vrijednost CEIZ indeksa je višestruka. Kao prvo, CEIZ indeks je jednobrojčani pokazatelj poslovnog ciklusa koji sadrži informacije koje bi inače trebalo prikupljati analizom velikog broja različitih ekonomskih serija. Drugo, za razliku od vremenske serije tromjesečnog BDP-a, CEIZ indeks daje mjesečnu ocjenu stanja gospodarstva pružajući na taj način preciznije informacije o promjenama koje se odvijaju tijekom kraćeg vremenskoga razdoblja. Treće, CEIZ indeks je dostupan jedan do tri mjeseca prije objave podataka o tromjesečnom BDP-u, zbog čega nositelji ekonomskih politika i zainteresirana javnost mogu pravovremeno pratiti gospodarska kretanja.

Indeks se tumači tako da pozitivne vrijednosti predstavljaju gospodarski rast, a negativne smanjenje ekonomske aktivnosti.


 
Vrh