2. svibnja 2023.
Nakon dvoznamenkaste stope rasta indeksa u siječnju i ožujku ove godine, OVI je u travnju zabilježio nešto skromniji rast od 5,8 posto u odnosu na isti mjesec prethodne godine, koji i dalje upućuje na nastavak rasta potražnje za radom na godišnjoj razini. Desezonirane vrijednosti indeksa također su pozitivne i pokazuju da je broj oglasa u travnju veći u odnosu na prethodni mjesec za 1,6 posto. S obzirom na to da tržište rada prati stanje ekonomskog ciklusa s vremenskim kašnjenjem, signali s tržišta rada upućuju na to da možemo očekivati pozitivnu stopu rasta realnog BDP-a u prvom tromjesečju.
Najveće povećanje broja oglasa na godišnjoj razini zabilježeno je u zanimanjima učitelj, liječnik/stomatolog te građevinski radnik, dok je najveće smanjenje opaženo kod profesora, programera i turističkih djelatnika. Prvih pet najtraženijih zanimanja ostalo je isto u odnosu na travanj prošle godine; prodavač je ostao na poziciji najtraženijeg zanimanja, slijedili su konobar i kuhar, a na ljestvici su dalje bili skladištar i vozač. Najveći pozitivan doprinos godišnjoj stopi rasta dali su oglasi za prodavače, skladištare i građevinske radnike, dok su oglasi za kuhare, konobare i programere dali najveći negativan doprinos.
U odnosu na travanj 2022. godine, značajnije se povećao udio oglasa u kojima se traži stručna sprema viša od srednje (sa 17,5 na 19,5 posto), dok se udio oglasa u kojima se tražila srednjoškolska kvalifikacija blago smanjio sa 63,8 na 63,3 posto. Istovremeno se udio oglasa koji nude ugovor na neodređeno značajno povećao i to sa 40,6 na 45,2 posto, nauštrb ugovora na određeno vrijeme čiji je udio pao na 43,5 posto, ali i sezonskih zaposlenja čiji se udio oglasa sa 14,1 smanjio na 11 posto. Što se geografske raspodjele poslova tiče, najveći broj oglasa odnosio se na središnju Hrvatsku (53 posto) koja je u travnju imala i najveći pozitivan doprinos ukupnom rastu broja oglasa na godišnjoj razini, od čak 3,6 postotnih bodova. U sve četiri regije među pet najtraženijih zanimanja ponavljala su se zanimanja prodavač, kuhar, konobar, vozač, hotelijer/ugostitelj i skladištar, ali primjerice u središnjoj Hrvatskoj među najtraženijima je bilo i zanimanje knjigovođe, a u istočnoj Hrvatskoj traženi su bili i zidari te građevinski radnici.