Premda nacionalne ekonomije imaju teritorijalne granice, osamdesetih godina prošlog stoljeća započeo je proces liberalizacije kretanja tokova kapitala koji je eliminirao granice prekograničnom kretanju financijskog kapitala. Taj je proces nepovratno promijenio ne samo financijske sustave zemalja koje su prigrlile ovaj proces, nego je u značajnoj mjeri utjecao i na realnu ekonomsku aktivnost tih zemalja.
Danas, velika većina zemalja u svijetu u nekoj mjeri dozvoljava slobodno kretanje kapitala. Ekonomski institut, Zagreb se u sklopu istraživačkog područja Financijski sustav i međunarodni tokovi kapitala bavi istraživanjem temeljnih karakteristika financijskih sustava tranzicijskih zemalja te utjecaja tih karakteristika na realne ekonomske rezultate. Unutar financijskog sustava posebna pažnja posvećena je dioničkom tržištu, tržištu državnih obveznica i bankovnom sustavu. U fokusu interesa je i proučavanje dinamike i međuovisnosti cijena različitih tipova financijske imovine, procesa eurizacije financijskih sustava posttranzicijskih europskih zemalja te temeljnih odrednica i modaliteta funkcioniranja dioničkog tržišta u Hrvatskoj.
Zbog činjenice da je Hrvatska, koja je tijekom procesa pristupanja Europskoj uniji liberalizirala svoj kapitalni račun, također dio međunarodnog tržišta kapitala, u fokusu interesa znanstvenika Ekonomskog instituta, Zagreb su i procesi integracije pojedinih dijelova hrvatskog financijskih sustava u globalna tržišta te međusobna povezanost hrvatskih i međunarodnih tržišta kapitala.