OVI indeks

Ekonomski institut, Zagreb MojPosao logo
Izvor: Ekonomski institut, Zagreb
 

OVI za ožujak 2025.: Ožujak je donio oporavak potražnje za radom


2. travnja 2025.
 

OVI indeks zabilježio je pad na godišnjoj razini u sva tri mjeseca prvog tromjesečja, od čega je pad u veljači bio najveći, -10,9 posto, a u ožujku najmanji i iznosio je -2,9 posto u odnosu na ožujak prošle godine. U prva tri mjeseca ove godine indeks je tako pao za -5,9 posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje, što je najveći tromjesečni pad u posljednje četiri godine. Međutim, prema desezoniranim podacima OVI indeks je u ožujku zabilježio povećanje od 3,8 posto u odnosu na prethodni mjesec, što upućuje na kratkoročno poboljšanje na tržištu rada koje je najvjerojatnije povezano sa sezonskim zapošljavanjem u turizmu.

Prodavač, kuhar, konobar i skladištar i dalje su najtraženija zanimanja, jednako kao i prije godinu dana, jedino su knjigovođe zamijenili vozače na petom mjestu. Od ovih pet zanimanja, skladištari i knjigovođe ostvarili su povećanje broja oglasa na godišnjoj razini i zajedno doprinijeli rastu indeksa s 0,2 postotna boda, dok su vodeća tri zanimanja doprinijela s negativnih -3,5 postotnih bodova. U posljednjih godinu dana kuhari su imali najveći negativan doprinos indeksu od -1,5 postotnih bodova, dok su profesori i učitelji imali najveće pozitivne doprinose kojima su indeksu ukupno donijeli 1,3 postotna boda. Najveći apsolutni rast broja oglasa u ožujku u odnosu na veljaču zabilježen je kod zanimanja prodavača, skladištara, konobara, kuhara i servisera, što najvjerojatnije objašnjava rast indeksa na mjesečnoj razini.

Kao i u veljači, značajnije se povećao udio oglasa u kojima se tražila visoka kvalifikacija (s 19,2 na 24,2 posto), dok se istovremeno udio oglasa u kojima su se tražile niska i srednja kvalifikacija smanjio s 80,8 na 75,8 posto. U ožujku su samo ugovori na neodređeno imali pozitivan doprinos ukupnom indeksu, i to za 3,2 postotna boda, dok je broj oglasa u kojima se nudi ugovor na određeno pao za -12,0 posto u razdoblju od godinu dana.

Broj oglasa je u godinu dana neznatno porastao u istočnoj Hrvatskoj, za 3,1 posto u središnjoj Hrvatskoj, a na Jadranu je pao za ukupno -8,3 posto. Najveći doprinos rastu broja oglasa u središnjoj Hrvatskoj dogodio se u oglasima u kojima su se tražili prodavači, učitelji, profesori i referenti. Usporedimo li podatke za jadranske županije s onima iz mjeseca veljače, nalazimo da je najveće povećanje u broju oglasa došlo iz potražnje za konobarima, kuharima, vozačima, serviserima, skladištarima i turističkim djelatnicima.


Što je OVI?

Online Vacancy Index (OVI) mjesečni je indeks online oglasa slobodnih radnih mjesta razvijen na Ekonomskom institutu, Zagreb u suradnji s portalom MojPosao. Svrha indeksa je pružanje pravovremenih informacija o trenutnom stanju potražnje za radom. OVI indeks izrađuje se jednostavnim prebrojavanjem broja jedinstvenih novih oglasa čiji rokovi prijave završavaju u mjesecu za koji se indeks izračunava. S obzirom na to da se uzimaju oglasi objavljeni putem samo jednog portala, broj oglasa izražava se kao indeks (bazna godina je 2020.).   

Indeks se tumači tako da vrijednosti veće od 100 predstavljaju rast u odnosu na 2020. godinu, a vrijednosti manje od 100 smanjenje u odnosu na baznu godinu. Indeks je desezoniran metodom X-12-ARIMA.


 
Vrh