2. travnja 2025.
OVI indeks zabilježio je pad na godišnjoj razini u sva tri mjeseca prvog tromjesečja, od čega je pad u veljači bio najveći, -10,9 posto, a u ožujku najmanji i iznosio je -2,9 posto u odnosu na ožujak prošle godine. U prva tri mjeseca ove godine indeks je tako pao za -5,9 posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje, što je najveći tromjesečni pad u posljednje četiri godine. Međutim, prema desezoniranim podacima OVI indeks je u ožujku zabilježio povećanje od 3,8 posto u odnosu na prethodni mjesec, što upućuje na kratkoročno poboljšanje na tržištu rada koje je najvjerojatnije povezano sa sezonskim zapošljavanjem u turizmu.
Prodavač, kuhar, konobar i skladištar i dalje su najtraženija zanimanja, jednako kao i prije godinu dana, jedino su knjigovođe zamijenili vozače na petom mjestu. Od ovih pet zanimanja, skladištari i knjigovođe ostvarili su povećanje broja oglasa na godišnjoj razini i zajedno doprinijeli rastu indeksa s 0,2 postotna boda, dok su vodeća tri zanimanja doprinijela s negativnih -3,5 postotnih bodova. U posljednjih godinu dana kuhari su imali najveći negativan doprinos indeksu od -1,5 postotnih bodova, dok su profesori i učitelji imali najveće pozitivne doprinose kojima su indeksu ukupno donijeli 1,3 postotna boda. Najveći apsolutni rast broja oglasa u ožujku u odnosu na veljaču zabilježen je kod zanimanja prodavača, skladištara, konobara, kuhara i servisera, što najvjerojatnije objašnjava rast indeksa na mjesečnoj razini.
Kao i u veljači, značajnije se povećao udio oglasa u kojima se tražila visoka kvalifikacija (s 19,2 na 24,2 posto), dok se istovremeno udio oglasa u kojima su se tražile niska i srednja kvalifikacija smanjio s 80,8 na 75,8 posto. U ožujku su samo ugovori na neodređeno imali pozitivan doprinos ukupnom indeksu, i to za 3,2 postotna boda, dok je broj oglasa u kojima se nudi ugovor na određeno pao za -12,0 posto u razdoblju od godinu dana.
Broj oglasa je u godinu dana neznatno porastao u istočnoj Hrvatskoj, za 3,1 posto u središnjoj Hrvatskoj, a na Jadranu je pao za ukupno -8,3 posto. Najveći doprinos rastu broja oglasa u središnjoj Hrvatskoj dogodio se u oglasima u kojima su se tražili prodavači, učitelji, profesori i referenti. Usporedimo li podatke za jadranske županije s onima iz mjeseca veljače, nalazimo da je najveće povećanje u broju oglasa došlo iz potražnje za konobarima, kuharima, vozačima, serviserima, skladištarima i turističkim djelatnicima.