OVI indeks

Ekonomski institut, Zagreb MojPosao logo
Izvor: Ekonomski institut, Zagreb
 

OVI za rujan 2024.: Pad potražnje za radom u prvih devet mjeseci


2. listopada 2024.
 

OVI indeks je u rujnu zabilježio pad od -4,5 posto na godišnjoj razini, što je najveće smanjenje indeksa od travnja ove godine te drugi mjesec zaredom kako indeks pada. Međutim, desezonirana vrijednost indeksa zabilježila je rast u odnosu na kolovoz u iznosu od 2,3 posto, što je najveće mjesečno povećanje vrijednosti još od veljače. Ipak, kako je indeks na mjesečnoj razini padao i u srpnju i u kolovozu, treće tromjesečje je završilo u minusu od -2,3 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, te je u odnosu na drugo tromjesečje zabilježen pad od -0,6 posto. Sudeći prema prvih devet mjeseci ove godine, OVI indeks je u padu za -3,4 posto u odnosu na isto razdoblje 2023. godine. U odnosu na prethodnih devet mjeseci, situacija je nešto povoljnija jer desezonirani podaci upućuju na pad od -2,4 posto.

U odnosu na rujan prošle godine, zanimanja prodavača, konobara, skladištara i učitelja ostala su među najtraženijih pet zanimanja, ali su knjigovođe istisnule kuhare i zauzeli poziciju petog najtraženijeg zanimanja. Najveći pad na rang ljestvici najtraženijih zanimanja imali su teleoperateri te radnici u proizvodnji koji su sa 17. mjesta pali na 25., odnosno s 9. na 17. mjesto. Istovremeno, najveći skok na ljestvici imala su zanimanja farmaceuta i profesora koji su s 29. mjesta godinu dana ranije skočili na 22. te u slučaju profesora s 33. na 26. najtraženije zanimanje u rujnu 2024. Najveći doprinos stopi rasta oglasa dali su oglasi za knjigovođe i prodavače, dok su najveći negativan doprinos imali učitelji i radnici u proizvodnji.

Najveći negativan doprinos stopi rasta broja oglasa dali su oglasi u kojima se tražila niska kvalifikacija, čak -3,0 postotna boda. Padom potražnje dominirali su oglasi u kojima su se tražili skladištari, zidari i radnici u građevinarstvu. I oglasi sa srednjom traženom kvalifikacijom imali su negativan doprinos, -0,8 postotnih bodova, a jedino su oglasi u kojima se tražila visoka kvalifikacija imali pozitivan doprinos stopi rasta od 0,4 postotna boda. Regije istočna Hrvatska i sjeverni Jadran u rujnu su ostvarile povećanje broja oglasa na godišnjoj razini, i to u iznosu od 0,9 posto za sjeverni Jadran te 5,3 posto za istočnu Hrvatsku. Regija južni Jadran imala je pad od -1,5 posto, a središnja Hrvatska od -2,8 posto, što je zbog velikog broja oglasa dovelo do najvećeg negativnog doprinosa stopi rasta ukupnog broja oglasa od -1,7 postotnih bodova. Pad potražnje za učiteljima i radnicima u proizvodnji u najvećoj je mjeri odgovoran za pad potražnje u središnjoj Hrvatskoj.
.


Što je OVI?

Online Vacancy Index (OVI) mjesečni je indeks online oglasa slobodnih radnih mjesta razvijen na Ekonomskom institutu, Zagreb u suradnji s portalom MojPosao. Svrha indeksa je pružanje pravovremenih informacija o trenutnom stanju potražnje za radom. OVI indeks izrađuje se jednostavnim prebrojavanjem broja jedinstvenih novih oglasa čiji rokovi prijave završavaju u mjesecu za koji se indeks izračunava. S obzirom na to da se uzimaju oglasi objavljeni putem samo jednog portala, broj oglasa izražava se kao indeks (bazna godina je 2020.).   

Indeks se tumači tako da vrijednosti veće od 100 predstavljaju rast u odnosu na 2020. godinu, a vrijednosti manje od 100 smanjenje u odnosu na baznu godinu. Indeks je desezoniran metodom X-12-ARIMA.


 
Vrh